29.03.2024 працюємо з усіх сил заради перемоги. Обробляємо та відправляємо замовлення щодня. Магазини працюють за графіком. Все буде Україна.
Доступні рішення для Вашої безпеки
Міський телефон (044) 390-43-07
Мобільний номер (098) 54-38-444
Месенджери
рус укр

Вимоги щодо захисту приміщень пунктів обміну валют: безпека понад усе

02.09.2022

З 1 листопада 2022 року набирає чинності постанова Правління НБУ №166 від 29.07.2022, в якій викладено оновлені вимоги до організації захисту небанківських установ (далі НУ), які займаються фінансовою діяльністю, а також поштових операторів, які мають ліцензію на здійснення валютних операцій в Україні. . Ці нововведення цілком виправдані та спрямовані на підвищення безпеки в умовах воєнного часу. Ще є час, щоб привести приміщення у відповідність до норм, тому варто уважно розглянути це питання.

Вимоги до технічного стану приміщень

Розпочати розгляд нових норм варто з вивчення загального стану організації. Зокрема, Нацбанк зобов'язав НУ:

  • затвердити спеціальними внутрішніми актами перелік приміщень та обладнання НУ, у яких здійснюються фінансові операції;
  • зміцнити зовнішні вікна таких приміщень;
  • передбачити можливість спостереження за клієнтами НУ та його працівниками, за транспортуванням та переміщенням цінностей до пунктів обміну валют.

Оскільки безпека компанії, працівників та клієнтів понад усе інше, кожен власник НУ має продумати масу питань, як усе це втілити в реальність.

Спостереження за клієнтами та працівниками НУ: практична реалізація

Цей пункт може бути реалізований за допомогою електронних систем контролю та керування доступом, а також впровадження систем відеоспостереження у вашу організацію. Сучасні СКУД дуже різні як за вартістю, так і за своїми функціональними можливостями. Дане обладнання дозволяє:

  • налаштувати пропускний режим до установи;
  • обмежити доступ сторонніх осіб на об'єкт;
  • вести облік робочого дня;
  • контролювати переміщення співробітників за підрозділами організації.

Методи ідентифікації, варіанти запобіжних пристроїв та виконавчих елементів відрізняються залежно від компонентів системи.

Гарна новина! Наша компанія Ohrana.ua подбала про зручність клієнтів та зібрала готові рішення для впровадження відеоспостереження в НУ. Команда професіоналів у сфері відеоспостереження та сигналізації підібрала найкраще обладнання, яке повністю відповідає постанові Нацбанку №166.

Переваги застосування готового комплекту відеоспостереження:

  • з готовим комплектом вам не потрібно витрачати час на вибір окремих пристроїв, ми зробили це за вас;
  • набір перевірений командою фахівців та повністю готовий до встановлення;
  • наші співробітники швидко та якісно виконають встановлення обладнання – послуга доступна у Києві та в області за домовленістю.

На даний момент у продажу є два варіанти систем відеоспостереження в різній комплектації:

Другий варіант має розширену комплектацію та велику кількість функціональних можливостей.

Вимоги щодо організації охорони приміщень НУ

Будь-яка небанківська установа, чи то пункт обміну валют чи відділення пошти, зобов'язана реалізувати охорону своєї організації, незалежно від обсягів та термінів зберігання цінностей, місця розташування НУ.

Залежно від обсягів цінностей в організації, охоронний захист приміщень банків та небанківських установ має здійснюватися одним із таких способів:

  • якщо обсяг матеріальних цінностей не перевищує 4000 мінімальних з/п – фізична цілодобова або денна охорона з цілодобовим підключенням до системи тривожної сигналізації власної охоронної компанії чи сторонньої фірми, що займається цією діяльністю;
  • якщо обсяг понад 4000, тоді обов'язковими є цілодобова фізична охорона та підключення до «тривожної кнопки».

Обсяг цінностей розраховується як середньодобовий показник залишків готівки на кінець робочого дня в національній та іноземній валюті за останні півроку.

Варто пам'ятати кілька важливих моментів:

  1. У разі співпраці з сторонньою охоронною компанією, обов'язково укласти відповідний договір.
  2. У разі збільшення обсягів цінностей, НУ має в обов'язковому порядку та негайно посилити технічні захисні конструкції та провести низку охоронних заходів.

Усі вищевикладені вимоги Національного банку спрямовані підвищення безпеки від можливих злочинних діянь.

Різновиди комплектів охоронної сигналізації

Як не крути, а з 1 листопада усі небанківські установи, зокрема пункти обміну валют, зобов'язані подбати про охоронну сигналізацію у своєму приміщенні. Особливості сучасних комплектів:

  • бувають дрготовими та бездротовими;
  • бездротові простіше в установці, але дорожчі, сигнали проходять по радіоканалу;
  • дротові нижче за вартістю, установка складніша, але такі системи відрізняються високою надійністю;
  • можуть функціонувати автономно чи підключатися до пульта центрального спостереження.

Комплекти охоронної сигналізації можуть мати різне наповнення, виходячи з переваг та потреб клієнта. Найчастіше складаються з набору датчиків (розбиття скла, руху, протікання води, витоку газу, димових), оповіщувачі звукові або світлові, реле, що спрацьовують при порушенні зон, що охороняються, брелоки управління і акумулятори для безперебійного живлення.

Вимоги до обладнання приміщень системою тривожної сигналізації НУ

Відповідно до постанови Правління НБУ НУ мають обладнати охоронною сигналізацією дверей та безпосередньо саме приміщення сховища. Оператор повинен володіти ситуацією у разі відкриття дверей і бути в курсі про події, що відбуваються в приміщенні. Також важливо подбати про наявність датчиків відкриття сейфа та датчики на зовнішніх поверхнях сейфа, які будуть реагувати та передавати сигнал у разі пошкодження конструкції.

Крім цього, обов'язковими для виконання є такі умови:

  • обладнання робочого місця касира тривожною кнопкою із підключенням її до центрального пульта спостереження;
  • встановлення системи відеоспостереження з обов'язковою реєстрацією відеофайлів та зберіганням їх не менше 14 днів;
  • камери відеоспостереження повинні охоплювати зону входу виходу клієнтів, робоче місце касира разом із зоною обслуговування відвідувачів;
  • вся апаратура тривожної сигналізації має бути забезпечена джерелами безперебійного живлення.

У разі непередбаченого відключення електроенергії аварійне живлення має забезпечити функціонування системи тривожної сигналізації протягом мінімум 12 годин.

Вимоги до сховища та приміщень, в яких здійснюються операції з цінностями

Кожне НУ зобов'язане забезпечити безпечні умови праці в усіх приміщеннях, де здійснюються операції з цінностями. Це сховище та простір перед ним, приміщення касира, кімната для підрахунку цінностей, приміщення для прийому-передачі цінностей інкасаторам і навіть коридори, якими здійснюється переміщення цінностей.

Залежно від обсягу цінностей, робоче місце має бути обладнане напівавтоматизованою або повністю автоматизованою АТМ-системою.

Абсолютно всі цінності НУ зобов'язано зберігати у сховищі – спеціальному приміщенні, в якому розташований один або кілька сейфів, встановлена ​​система сигналізації та діє цілодобове відеоспостереження.

Насамкінець хотілося б сказати: нові правила організації захисту приміщень небанківських установ в Україні спрямовані на досягнення певного балансу між роботою банків та інших фінансових організацій та дотримання дисципліни на валютному ринку в умовах воєнного стану.