Розумна розетка. Дозвольте передовим технологіям полегшити вам життя
06.01.2022Згадка про "розумний будинок" у багатьох людей пов'язана з дорогим обладнанням, яке по кишені далеко не всім. Але що можна сказати про розумну розетку? Цей пристрій здатний вирішувати різні побутові проблеми без надмірних витрат. З його допомогою можна дистанційно включати та виключати опалення, автоматизувати полив на дачній ділянці та багато іншого.
Що представляє собою розумна розетка? Як вона працює і навіщо взагалі потрібна? Давайте про все по порядку.
Що таке розумна розетка?
Розумна розетка — це пристрій, який підключається до звичайної розетки 220 В, а вже до нього підключаються інші електроприлади. По суті, вона є свого роду перехідником або сполучною ланкою між розеткою і підключеним обладнанням і виконує функцію регулювання подачі живлення.
Увімкнення та вимкнення приладу – це мінімум, який вміє така розетка. Подальші можливості залежать від моделі та відповідно вартості.
Підключення розумної розетки не є важким навіть для непрофесіоналів.
Навіщо потрібна розумна розетка?
Можливості розумних розеток насправді дуже багатогранні. Перше, що спадає на думку, — це включення опалювального котла, обігрівача або бойлера. І справді, саме у цих сферах використання розумної розетки є дуже раціональним.
А ось ще кілька ідей, де її можна застосувати:
- Автоматика для поливу газону, зокрема на стадіонах.
- Перезавантаження роутера або іншого обладнання, особливо якщо воно знаходиться у віддаленому приміщенні.
- Увімкнення ультрафіолетової лампи у теплиці у вечірній час.
- Створення ефекту присутності, наприклад, увімкнення та вимкнення освітлення в будинку під час відпустки.
- Увімкнення кавомашини вдома або у кав'ярні. Ви приходите, а кава вже готова!
Це лише кілька варіантів, де можна використати розумну розетку. Насправді їх набагато більше.
Як працює розумна розетка?
Управління розумною розеткою може здійснюватися різними способами, а саме:
- через радіоканал;
- по GSM;
- по Wi-Fi.
Саме залежно від цього визначаються основні типи розумних розеток. А тепер про кожен із цих видів докладніше.
Радіокеровані розетки
Така розетка використовується разом із брелоком (одним або декількома), за допомогою якого можна подати або вимкнути живлення. Залежно від моделі, передача радіосигналу може здійснюватися на різні відстані.
З однією з таких розеток з дистанційним керуванням ви можете ознайомитись тут.
GSM розетки
Керування розеткою GSM здійснюється за допомогою мобільного телефону. У розетці є роз'єм для карти оператора мобільного зв'язку (Vodafone, Kyivstar або Lifeсell). Управління пристроєм може здійснюватися одним із таких способів:
- Дзвінок на номер телефону розетки. У режимі телефонної розмови слід користуватися командами dtmf (натискання «1», «2», … на клавіатурі).
- За допомогою SMS-повідомлень.
Зверніть увагу! При виборі оператора зв'язку слід переконатися, що покриття мережі буде достатнім, інакше кажучи, що «буде зв'язок». Це особливо актуально, якщо розумна розетка з керуванням GSM буде використовуватися в підвалі, гаражі або іншому місці, де можуть виникати труднощі із покриттям.
Ознайомитись з асортиментом GSM розеток ви можете тут.
Wi-Fi розетки
Розумна розетка з Wi-Fi керуванням зорово нічим не відрізняється від GSM розеток. Ну хіба лише відсутністю слота для картки мобільного оператора, він тут просто не потрібен.
Щоб регулювати роботу Wi-Fi розетки, необхідно:
- забезпечити їй цілодобовий доступ до Wi-Fi;
- на своєму телефоні або планшеті встановити відповідне програмне забезпечення (назва програми вказується для кожної моделі).
Окремою позицією серед Wi-Fi розеток стоїть Wi-Fi подовжувач, який нагадує по виду мережевий фільтр і включає в себе відразу 4 розетки. За допомогою мобільного додатку можна контролювати роботу кожного роз'єму, створювати таймери та встановлювати розклад для кожного підключеного електроприладу.
Недоліком Wi-Fi розеток можна назвати той факт, що за відсутності інтернету дистанційне керування ними вже неможливе.
Інший функціонал розумних розеток
Звичайно, основною функцією таких розеток є включення та вимкнення побутових приладів. Однак крім цього, вони також можуть мати широкий спектр інших функціональних можливостей. А саме:
Енергомоніторинг
Розумна розетка з моніторингом енергоспоживання дозволяє за допомогою мобільного додатка переглядати кількість спожитої електроенергії, що було спожито підключеним приладом. Можна переглядати інформацію за день, тиждень або місяць.
Контроль температури
Розетка, що має температурний датчик, може самостійно визначати досягнення порогового значення температури повітря в приміщенні. Її можна налаштувати так, щоб вона сповіщала про це власника або вимикала/вмикала електроприлад.
До речі! Розумні розетки з термостатами можна використовувати як для обігрівальних, так і для охолоджувальних приладів, наприклад кондиціонерів. Налаштування розумної розетки при цьому трохи відрізняється, адже їй необхідно "пояснити", що робити при досягненні певної температури — увімкнути або навпаки відключити електроживлення.
USB-порт
Наявність USB-порту надає можливість вставити в розетку не тільки звичайну вилку, а й, наприклад, зарядити телефон, Power Bank або подати живлення на будь-який інший пристрій через USB-кабель.
Програмований таймер
Ця функція дозволяє один раз задати розклад, і розетка щодня виконуватиме задану їй програму. Таку розетку раціонально використовувати для обігрівальних приладів, систем поливу, бойлера тощо.
Найпростіший варіант — розетка з механічним таймером. Це найпростіший і найдоступніший варіант.
Наявність резервного акумулятора
Навіть якщо об'єкт буде знеструмлений, ви зможете увімкнути електроприлад, підключений до розетки, використовуючи живлення від акумулятора. Коли енергопостачання буде відновлено, акумулятор зарядиться і знову буде готовим до непередбаченої ситуації.
Підбиваючи підсумки…
Що ж, розумні розетки і справді мають широкий спектр можливостей, що дозволяє використовувати їх у різних сферах. Вони здатні спростити життя та автоматизувати різні процеси. То чому б не переконатись у цьому на власному досвіді?