25.04.2024 працюємо з усіх сил заради перемоги. Обробляємо та відправляємо замовлення щодня. Магазини працюють за графіком. Все буде Україна.

Що таке СКУД?

12.01.2022

Почнемо з розшифровки: СКУД — це система контролю та управління доступом. Іншими словами, це сукупність технічних засобів, які забезпечують безпеку об'єкта, обмежуючи та/або реєструючи входи/виходи людей чи транспортних засобів.

Що ж, ми вже знаємо, як розшифровується абревіатура СКУД, але як такі системи функціонують і який спектр завдань можуть виконувати? Про це йтиметься далі.

Основні завдання систем контролю доступу

1. Безпека та доступ на об'єкт

Щодо забезпечення безпеки, СКУД дозволяє створити та налаштувати базу, згідно з якою здійснюватиметься допуск на об'єкт. Метод ідентифікації може бути різним, залежно від компонентів системи. Сторонні просто не зможуть проникнути в приміщення, тому що прохід для них буде закритий.

2. Облік робочого часу

Такі системи дозволять реєструвати час приходу співробітників та покидання робочого місця. Керівнику буде доступна інформація про всі запізнення, ранні відходи з офісу, понаднормові роботи і час, витрачений на обідню перерву.

Відповідно до отриманих даних можна виконувати розрахунок заробітної плати. Така система аналітики дозволить ретельніше контролювати роботу співробітників, особливо якщо йдеться про велике підприємство.

Де використовуються СКУД?

Насправді системи контролю та управління доступом можуть застосовуватись у широкому спектрі сфер. Ось деякі приклади:
  • офіси та виробничі будівлі різних компаній та підприємств;
  • навчальні заклади;
  • житлові комплекси, котеджі, дачні містечка тощо;
  • банки.
Це лише невеликий перелік сфер, у яких встановлюються та успішно використовуються системи контролю та управління доступом.

Як працює система контролю доступу?

Саме слово «система» вказує на комплекс пристроїв, які спільно забезпечують функціональні можливості системи. Що ж входить до складу СКУД?

  • Перегороджуючі пристрої та виконавчі елементи. Це можуть бути шлагбауми, турнікети, механізми приводу воріт та дверей, електромеханічні замки тощо.
  • Контролер. Це так званий "мозок системи". Саме він отримує всю необхідну інформацію і відповідає за розблокування елементів, що перегороджують прохід.
  • Зчитувач. Це електронний пристрій, який підтримує один або більше стандартів зчутвання інформації, отримує код ідентифікатора та передає його контролеру.
  • Ідентифікатори. Найчастіше це карти та брелоки. Ідентифікація може здійснюватися зчитуванням біометричних даних, таких як відбиток пальця, геометрія обличчя тощо. Для цього використовуються біометричні зчитувачі.

Підсумуємо! Робота системи контролю доступу полягає в наступному: зчитувач отримує інформацію через карту, брелок або зчитує біометрику, передає дані на контролер, а той, у свою чергу, ідентифікує користувача і «віддає команду» виконавчому пристрою пропустити людину або транспортний засіб на об'єкт.

Перевагою біометричного зчитувача є те, що виключаються випадки недопуску на об'єкт через те, що працівник забув карту або брелок.

Окремо варто згадати клавіатури, які також часто використовуються у СКУД. Інтеграція такого пристрою дозволить проникнути на об'єкт усім, хто знає код чи пароль.

Програмне забезпечення для СКУД використовується не в усіх системах, але дозволяє обробляти інформацію про проходи та створювати відповідні звіти.

Термінали доступу

Саме вони часто є основою систем контролю доступу. Їхня перевага полягає в тому, що термінали поєднують у собі функції контролера і як мінімум одного виду зчитувача. Деякі моделі оснащені ще й камерою, яка дозволяє розпізнавати обличчя та робити фотографії. Також термінали часто мають дисплей, на який виводиться різна інформація.

Використання терміналу дозволить скоротити час, витрачений на монтаж та налаштування обладнання, особливо якщо йдеться про невеликий об'єкт з однією точкою проходу.

Типи зчитувачів

Зчитувачі розділяють на групи залежно від типу ідентифікатора. Вони бувають наступними:

  • Зчитувачі магнітних карток. Працюють із картками, що мають магнітну стрічку з цифровим кодом. Останнім часом втрачають свою актуальність через ненадійність (магнітні смуги пошкоджуються, карти розмагнічуються тощо).
  • Зчитувачі ключів Touch Memory. Застосовуються для роботи з електронними ключами TM і набули широкого поширення в домофонних системах.
  • Зчитувачі Smart карт.
  • RFID-зчитувачі. Найпоширеніший вид зчитувача у СКУД. Він побудований за принципом радіочастотної ідентифікації.

Перші три зчитувачі належать до контактних, останній – до безконтактних. Залежно від дальності зчитування, RFID-системи можна розділити на:

  • ближньої дальності (до 0.2 м);
  • середньої дальності (від 0.2 до 5 м);
  • дальньої ідентифікації (від 5 м до 300 м).

RFID-зчитувачі можуть працювати з картами Mifare чи EM-Marine.

Автономні та мережеві системи

Вибираючи систему доступу для підприємства, варто враховувати масштаби компанії, кількість працівників, спектр завдань, які має виконувати система та інші фактори.

Один із моментів, який слід обрати – використовувати мережеві чи автономні системи контролю доступу. У чому їхня відмінність і що краще?

Автономні системи

Це чудовий варіант для невеликих підприємств переважно з однією точкою проходу. Налаштування компонентів системи здійснюється прямо на місці. Такі системи, навіть якщо їх встановлено на об'єкті кілька, не пов'язані між собою або центральним комп'ютером. Їхнє призначення — локальне управління доступом.

Мережеві системи

Вони розраховані на великі компанії та підприємства. У мережі всі контролери взаємопов'язані і можуть отримувати управління з комп'ютера. Налаштування системи також може здійснюватися віддалено.

Мережеві системи дозволяють не просто забезпечити контроль на пропускному пункті, а й проводити збір інформації про проходи, виконувати аналітичну роботу тощо.

СКУД — це лише один із елементів системи безпеки. Максимальний ефект можна отримати тільки за умови використання комплексу систем охоронної та пожежної сигналізації, а також відеоспостереження. Правильно підібравши та налаштувавши всі компоненти цих систем, можна забезпечити повний контроль та безпеку на об'єкті. Наші спеціалісти завжди будуть раді допомогти вам з вибором обладнання та побудовою надійної системи безпеки.